OODA Circel
(John Boyd)

Oorlogvoering met informatie. Verklaring van de lus van OODA van John Boyd. - Nederlands




  

Word lid van onze managementcommunities

Registreer een Gratis Lidmaatschap


Volledige Naam:*
Bedrijf:  
Straat + nr:*
Plaats:*
Provincie:  
Postcode:*
Land:*
E-mail:* (Dit wordt uw gebruikersnaam)

Ik stem in met de Terms of Service.





De OODA Lus (Observe, Orient, Decide, and Act)(Neem waar, Oriënteer, Beslis, en Neem Aktie) is een informatiestrategieconcept voor informatieoorlogvoering welk door Kolonel John Boyd (1927-1997) werd ontwikkeld. Hoewel het OODA model duidelijk voor militaire doeleinden werd gecreëerd, kunnen elementen van dezelfde theorie ook op bedrijfsstrategie worden toegepast. Boyd ontwikkelde de theorie gebaseerd op zijn vroegere ervaring als gevechtsplioot en zijn werk aangaande energie manoeuvreerbaarheid. Hij gebruikte het aanvankelijk om het overwinnen in luchtgevechten te verklaren, maar in de laatste jaren van zijn carrière breidde hij zijn theorie van de OODA Lus uit tot een grote strategie uit die strategisch een vijand zou verslaan langs - psychologische - verlamming.

 

Boyd benadrukte dat strategie altijd rond het veranderen van het gedrag van de vijand zou moeten draaien, niet om het vernietigen van zijn krachten. De parallel tussen de ideeën van Boyd en het meesterwerk van Sun Tzu, „The Art of War“, is duidelijk. Zowel Boyd als Sun Tzu bepleiten de ideeën van harmonie, bedrog, vlugheid en vloeibaarheid van actie, verrassing, schok, en het aanvallen van de strategie van de vijand.

 

Kolonel Boyd bekeek de vijand (en onszelf) als een systeem dat werkt door midel van een besluitvormingproces. Dit besluitvormingproces is gebaseerd op observaties van de wereld eromheen. De vijand zal zich ontvouwende omstandigheden waarnemen en zal informatie van buitenaf verzamelen om het systeem te oriënteren op gepercipieerde bedreigingen. Boyd stelt dat de oriëntatiefase van de lus de belangrijkste stap is, omdat als de vijand de verkeerde bedreigingen waarneemt, of verkeerd begrijpt wat er in de omgeving rond hem gebeurt, hij dan zijn denken (en krachten) in de verkeerde richtingen zal richten en uiteindelijk onjuiste besluiten zal nemen. Boyd zei dat deze cyclus van besluitvorming voor de vijand en voor uw eigen organisatie op verschillende snelheden kan werken. Het doel zou moeten zijn uw proces van het OODA Circel te voltooien bij een sneller tempo dan de vijand, en actie te voeren om de lus van de vijand te verlengen. Men probeert om veel meer lussen „binnenkant“ te leiden de lus van de vijand, ertoe bewegend de vijand niet kunnen aan om het even wat reageren die aan hem gebeurt.

 

Kolonel Boyd verklaarde dat de lus van de vijand door een verscheidenheid van middelen kan worden verlengd. Het doel van Boyd is „niet-samengaande“ zwaartepunten te genereren voor de vijand door ambiguïteit, bedrog, nieuwe omstandigheden, snelle voorbijgaande manoeuvres, en het gebruik van het Sun-Tzu's idee van Cheng en Ch'i. Door de zwaartepunten van de vijand te isoleren en wantrouwen en samenhang te ontwikkelen binnen het systeem (zo hen „niet-samengaand“ makend), zal de frictie veel verhoogd worden, en zal verlamming in het systeem intreden, en de vijand zal uiteindelijk instorten. Door het gedachtenproces van de vijand / de concurrent aan te vallen, kunnen zijn moreel en beslissingsproces worden verbrijzeld.

 

Boek: Sun Tzu, Gary Gagliardi - The Art of War -

Boek: Carl Von Clausewitz - On War -

 

OODA-Lus Special Interest Group


Bezoek de Special Interest Group

OODA-Lus Forum

Geef uw commentaar op deze pagina

OODA-Lus Educatie & Evenementen


 

Vergelijk met de OODA Lus van John Boyd:   Deming Cyclus Organische Organisatie Business Intelligence (Bedrijfsintelligentie) Force Field Analysis (Krachtenveld Analyse) Scenarioplanning PEST Analyse SWOT Analyse System Dynamics Simulatie

 

Keer terug naar Management Discipline: Communicatie & Vaardigheden Kennis & Ontastbare Zaken Leiderschap Strategie

 

Meer Managementmethoden, managementmodellen en managementtheorie

12manage voor:


De lus Boyd van OODA

Grafiek die van Chester W. Richards, een „wordt aangepast Vlug, Ontwijkend Zwaard: What if Sun Tzu and John Boyd did a National Defense review“,

Center for Defense Information, Februari 2003, 22.

 

 

 

Auteursrecht 2009 12manage - The Executive Fast Track. V10.4 - Laatst bijgewerkt op: 22-11-2009. Alle namen zijn tm van hun eigenaren.